Trójniaki
Trójniaki, czyli klasyczne polskie miody pitne o stosunku miodu do wody 1:2. Do ich produkcji używamy miodu z naszej pasieki oraz dodatków- soków owocowych i przypraw.
Klasyczny trójniak, czyli miód pitny o stosunku miodu do wody 1:2. Wielokrotny medalista, m.in. Srebrny medal Mazer Cup, złoto Konkurs Piw Rzemieślniczych. Zrównoważona kompozycja miodów wiosennych. Dostępny w stałej ofercie
Miód pitny typu ‘single honey mead' do którego sporządzenia użyliśmy wyłącznie miodu gryczanego. Wielokrotny medalista, m.in. srebrny medal Mazer Cup, srebro Targów Enoexpo. Intensywny, wyrazisty smak z orzechowymi nutami.
Miód pitny z sokiem z malin tłoczonych bezpośrednio przed sporządzeniem brzeczki. Słodycz miodu faceliowego przełamana kwasowością maliny. Obłędny zapach i karminowy kolor. Srebrny medal w konkursie Targów Enoexpo w Krakowie.
Miód pitny trójniak z sokiem aroniowym na miodzie faceliowym z naszej rodzinnej pasieki. Świeży sok z aronii dodany do brzeczki idealnie równoważy słodycz miodu i tworzy z nim wyjątkową kompozycję.
Miód pitny z kwiatem hyćki- tak w gwarze wielkopolskiej nazywany są kwiaty czarnego bzu. Zbieramy je na naszych polach, z dziko rosnących roślin. Optymalny czas infuzowania dał ciekawie skonstruowany smak i niesamowity bukiet zapachowy.
Miód pitny korzenny, sycony (czyli gotowany) z przyprawami takimi jak kwiat gałki muszkatołowej, cynamon, pieprz i chmiel. Umiarkowanie słodki dzięki dodatkom. Intensywne, ale nie orientalne nuty.
Miód pitny, który przygotowujemy specjalnie na okres świąteczno-noworoczny. Aromat miodu oraz nuty przypraw korzennych smakują doskonale w temperaturze pokojowej jak i w formie grzańca.
Żądło z beczki to wersja naszego bestsellerowego miodu pitnego Żądło, leżakowana w polskich beczkach dębowych. Drewno wzbogaciło bukiet, osłabiło intensywność gryki. Z uwagi na pojemność beczek i czas leżakowania edycja limitowana.
Kolejna wersja naszego bestsellerowego Żądła. Już na leżakowni dodaliśmy metodą cold brew specjalnie skomponowaną mieszankę kawy. Blend ziaren arabica z Brazylii i Kolumbii wzbogacił miód pitny o nuty marcepanu, kakao i orzechów.
Meadnight to miód o ciemno bursztynowej barwie, uzyskanej dzięki karmelizacji miodu. Dominują w nim nuty wędzonej śliwki, powideł i karmelu. Cechuje go wysoka zawartość alkoholu jak na trójniaka i umiarkowana słodycz.